Manželství

Svátost manželství nastává manželským slibem mezi dvěma pokřtěnými. Při obřadu si snoubenci vyprošují od Boha požehnání pro společný život a výchovu dětí. O uzavření církevní je dobré žádat půl roku před zamýšleným termínem – je totiž třeba sepsat tzv. snubní protokol, sepsat protokol na státní matrice (pro nás Horní Lideč) a připravovat se s manželskými páry na jednom z děkanátních center pro rodinu (Vsetín nebo Valašské Klobouky). Tam obvykle bývají čtyři setkání, další čtyři jsou s oddávajícím.

Pokud někdo naváže vztah s nepokřtěným, může mít s dovolením diecézního biskupa také obřad v kostele (beze mše nebo i při mši), ale manželství není svátostné. Je vhodné hledat si partnera stejné víry kvůli výchově dětí ale i společné notě pro život. Je dobré se za nalezení a dobrou volbu modlit už předem.

Alternativou celé přípravy na manželství je Škola partnerství na ACŽM v Rajnochovicích (6 víkendů).

Různá výročí svatby (25, 50 a 60 let) je možné oslavit mší svatou s případnou obnovou manželských slibů. Ty mohou obnovovat ročně také všichni farníci žijící v manželství na svátek Svaté rodiny po Vánocích.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Promluvy k synodě o rodině 2015: